SADRŽAJ:
UGOVOR O DELU
Ugovorom o delu poslenik (preduzetnik, izvođač radova) se obavezuje da obavi određeni posao za naručioca, a naručilac se obavezuje da mu za to plati određenu naknadu.
Predmet ugovora o delu predstavlja izvršenje neke materijalne (faktičke) radnje ili posla, s tim što to ne može biti neki pravni posao.
Ugovor o delu karakteriše to što je naručilac zainteresovan za rezultat koji poslenik treba da postigne svojim radom, mada to ne podrazumeva uvek i postizanje cilja koji se imao u vidu pri zaključenju ugovora (obaveza poslenika da iskopa bunar, ali ne i da pronađe vodu).
Ugovor o delu je konsenzualan, neformalan i uvek dvostrano obavezan i teretan. Većina smatra da je sa trajnim izvršenjem obaveze, a zaključuje se s obzirom na ličnost ugovornika.
Ukoliko je ugovor o delu sklopljen, poslenik je obavezan da izvrši posao prema dogovorenim uslovima, a naručilac je dužan da za to isplati ugovorenu naknadu.
Kada se posao završi, naručilac je obavezan da izvrši pregled rada i potvrdi da je sve urađeno u skladu sa ugovorom pre nego što isplati naknadu posleniku.
Za obavljanje ugovorenog posla, poslenik može koristiti sopstvene materijale, ali mora obavestiti naručioca o bilo kakvim nedostacima koji mogu uticati na kvalitet rada.
BITNI ELEMENTI
1. POSAO POSLENIKA – izrada ili opravka neke stvari, ili izvršenje drugih faktičkih radnji (kopanje bašte), ili izvršenje raznovrsnih umetničkih, naučnih, književnih i opšte intelektualnih radnji (izrada skulpture). Posao mora biti moguć, dopušten, određen ili odrediv.
2. NAKNADA ZA IZVRŠENI POSAO – najčešće u novcu ali i neka druga imovinska vrednost. Određuju je ugovarači sporazumno, ako nije određena obaveznom tarifom ili drugim obaveznim aktom. Naknada treba da bude i srazmerna (pravična) – da predstavlja ekvivalentnu naknadu za izvršeni posao.
OBAVEZE POSLENIKA
1. Izvršenje posla
Izvršenje posla – onako kako je to ugovorom predviđeno i kako to nalažu pravila odgovarajućeg posla. Posao se mora izvršiti za određeno vreme, a ako nije određeno – za vreme koje je razumno potrebno za takve poslove. Naručilac ima pravo da vrši nadzor nad obavljanjem posla i daje uputstva kad to odgovara prirodi posla.
Ako se poslenik ne pridržava uslova ugovora – naručilac ga može upozoriti i odrediti primereni rok da svoj rad saobraz i svojim obavezama – ako poslenik ne postupi po njegovom zahtevu – naručilac može raskinuti ugovor i zahtevati naknadu štete.
Kada je rok bitan sastojak ugovora, a poslenik je u tolikom kašnjenju za započinjanjem ili završetkom posla da je očigledno da ga neće završiti u roku, naručilac može raskinuti ugovor i zahtevati naknadu štete.
Ukoliko iz ugovora ili prirode posla ne proizilazi što drugo, poslenik nije dužan da posao obavi lično – može poveriti trećem licu, ali je i dalje odgovoran naručiocu za izvršenje posla, osim ako je sa pristankom naručioca ugovor o delu ustupio trećem.
2. Odgovornost za nedostatke
Nedostaci u Materijalu ili Nalogu Naručioca
Odgovornost za nedostatke – pravi se razlika između nedostataka u materijalu ili nalogu koji izdaje naručilac i nedostataka izvršenog posla.
– Kada je materijal dao naručilac, poslenik će odgovarati za štetu samo ako naručiocu nije skrenuo pažnju na nedostatke materijala koje je primatio ili je morao primetiti.
– Poslenik će odgovarati za štetu i kada nije upozorio naručioca na nedostatke u njegovom nalogu, kao i na druge okolnosti za koje je znao ili je morao znati, a koje mogu biti od značaja za naručeno delo ili za njegovo izvršenje na vreme.
Nedostaci izvršenog posla
– Izvršilac odgovara za nedostatke izvršenog posla – razlika između vidljivih i skrivenih nedostataka. Poslenik odgovara za one vidljive nedostatke o kojima ga je naručilac po izvršenom pregledu rada obavestio bez odlaganja.
Posle pregleda i prijema izvršenog rada poslenik više ne odgovara za vidljive nedostatke, osim ako je za njih znao a nije ih pokazao naručiocu. Ako se posle pregleda i prijema izvršenog dela pokaže neki skriveni nedostatak (koji se nije mogao otkriti običnim pregledom), poslenik će odgovarati za njega, pod uslovom da ga je naručilac obavestio o tome što pre, a najduže u roku od 1 meseca od dana otkrivanja.
Poslenik odgovara za skrivene nedostatke koji se pojave u roku od 2 godine od prijema obavljenog posla.
Prava Naručioca u Slučaju Nedostataka
Naručilac koji je uredno obavestio poslenika da izvršeni rad ima neki nedostatak može od njega zahtevati da nedostatak otkloni, kao i naknadu štete koju zbog nedostatka trpi a mu mora ostaviti primeren rok za to.
Ako to zahteva preterane troškove, poslenik može odbiti da to izvrši, a naručilac u tom slučaju ima pravo na sniženje naknade ili raskid ugovora, kao i pravo na naknadu štete.
Međutim, ako nedostatak čini posao neupotrebljivim ili je obavljen suprotno izričitim uslovima ugovora, naručilac može, ne tražeći prethodno otklanjanje nedostataka, raskinuti ugovor i zahtevati naknadu štete.
Inače, naručilac je dužan da dopusti posleniku da otkloni nedostatak, a ako ovaj do isteka primerenog roka to ne učini, naručilac može, po svom izboru, izvršiti otklanjanje nedostataka na račun poslenika, ili sniziti naknadu, ili raskinuti ugovor (osim ako se radi o neznatnom nedostatku), a u svakom slučaju ima pravo na naknadu štete.
Naručilac koji je poslenika na vreme obavestio o nedostacima izvršenog posla ne može svoje pravo ostvariti sudskim putem posle isteka 1 godine od dana učinjenog obaveštenja. Ali po isteku tog roka, može prigovorom protiv poslenikovog zahteva za isplatu naknade, istaći svoje pravo na sniženje naknade i naknadu štete.
3. Predaja izrađene stvari
Predaja izrađene stvari – kada je predmet izrada ili opravka stvari, poslenik se oslobađa obaveze predaje ako stvar propadne iz uzroka za koji on ne odgovara.
OBAVEZE NARUČIOCA
1. Isplata naknade – koja je predviđena ugovorom, obaveznom tarifom ili je utvrđena od strane suda. Najčešće se ugovorom određuje način, vreme i mesto njene isplate. Ako nije drugačije ugovoreno, naručilac nije dužan da isplati naknadu pre nego što je pregledao i odobrio izvršeni rad.
2. Prijem posla – dužan da izvrši na način, u vreme i na mestu kako je to određeno ugovorom ili pravilima posla, uzimajući u obzir prirodu i svrhu posla, kao i odgovarajući standard.
RIZIK
A) Kada je poslenik dao materijal – za izradu stvari, a stvar bude oštećena ili propadne iz bilo kojeg uzroka pre predaje naručiocu, rizik snosi poslenik, i nema pravo na naknadu za materijal ni za trud – ovo se ne primenjuje kada je naručilac pregledao i odobrio izvršeni rad (smatra se da je stvar predana), a stvar je ostala kod poslenika na čuvanju, kao ni u slučaju kada je naručilac pao u docnju zbog neprihvatanja ponuđene stvari.
B) Kada je naručilac dao materijal – on snosi rizik slučajne propasti ili oštećenja stvari, a poslenik ima pravo na naknadu za rad samo ako je stvar propala ili oštećena posle dolaska naručioca u docnju, ili ako se nije odazvao pozivu da stvar pregleda.