SADRŽAJ:
UGOVOR O DOŽIVOTNOM IZDRŽAVANJU
Ovaj ugovor podrazumeva da se nakon vaše smrti svojina tačno određene stvari ili neko drugo pravo prenosi na davatelja izdržavanja. Davalac izdržavanja se obavezuje da vas, kao naknadu za to, izdržava i brine o vama do kraja vašeg života, te da vas nakon smrti sahrani. Ugovor može biti zaključen između bilo kojih lica, uključujući i supružnike.
PREDMET UGOVORA
Predmet ugovora nikad ne može biti zaostavština primaoca izdržavanja, već samo „stvari i prava“ koji postoje u trenutku zaključenja ugovora i koji moraju biti specifikovani, tj. tačno označeni u ugovoru.
Ako nije ugovoreno što drugo, obaveza izdržavanja pre svega obuhvata obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće, obuće, odgovarajuće nege u starosti i bolesti, troškove lečenja i svakodnevnih uobičajenih potreba.
PRAVNA PRIRODA
Ovaj ugovor je dvostrano obavezan, teretan, aleatoran, intuitu personae, ugovor sa trajnim izvršenjem obaveze i formalan ugovor. Predviđena je stroga forma – mora biti zaključen u pisanom obliku i mora ga overiti javni beležnik. Morao biti zaključen u obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.
Javni beležnik je dužan da ugovornike naročito upozori na to da imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja i da se njome ne mogu namiriti njegovi nužni naslednici, o čemu stavlja napomenu u klauzuli o potvrđivanju. U suprotnom, ugovor je ništav. Ako stranke u celini ili pretežno izvrše svoje ugovorne obaveze, ugovor je punovažan ako to nije suprotno cilju radi kog je propisana forma ugovora.
ZON – poseban slučaj ništavosti – kada je davalac izdržavanja fizičko ili pravno lice koje se u okviru svoje delatnosti stara o primaocu izdržavanja (medicinsko osoblje bolnice), ako pre zaključenja ugovora nije dobijena saglasnost nadležnog organa starateljstva.
Ugovor o doživotnom izdržavanju može biti i u korist trećeg lica (beneficijara).
U tom slučaju, davalac izdržavanja stiče svojinu na predmetima ugovora u trenutku smrti svog ugovarača, ako ugovorom nije predviđeno da svojina prelazi u trenutku smrti trećem licu. Sama obaveza izdržavanja traje do smrti trećeg lica.
Od trenutka kada beneficijar izjavi da prihvata doživotno izdržavanje, stipulant ne može da izmeni ili opozove korist iz ugovora.
Ako beneficijar ne prihvati korist iz ugovora, suprotno ZOO, ova korist ne prelazi na stipulanta, već se ugovor gasi (neprerativnost prava i obaveza iz ugovora intuitu personae).
Davalac izdržavanja može da obezbedi svoje pravo upisom u javnu knjigu, a u slučaju da je ugovoreno i pravo trećeg lica, posle smrti primaoca izdržavanja beneficijar takođe ima pravo da zahteva upis svog prava. Upis prava davaoca izdržavanja vrši se u formi zabeležbe.
Potraživanja primaoca ili beneficijara doživotnog izdržavanja ne mogu se prenositi na treća lica.
ODGOVORNOST DAVAOCA ZA DUGOVE PRIMAOCU IZDRŽAVANJA
Po pravilu ne postoji – ali može ako je to ugovoreno, ako je reč o hipotekovanoj nepokretnosti, ako je reč o preuzimanju duga, pristupu duga ili preuzimanju ispunjenja ili ako je reč o Paulijanskoj tužbi.
PRESTANAK UGOVORA
Prekinut sporazumno
Prekinut sporazumno, i to u svako doba, ali pre nego što je u potpunosti izvršen.
Raskinut zbog promenjenih okolnosti
Raskinut zbog promenjenih okolnosti – kada posle zaključenja ugovora, nezavisno od volje stranaka, nastupe takve okolnosti koje otežavaju ispunjenje ugovornih obaveza ili osujećuju ostvarivanje cilja ugovora, u toj meri da ugovor više ne odgovara realnim očekivanjima stranaka, i da bi po opštem mišljenju, bilo nepravično održati ga na snazi (ako se značajno pogorša zdravstveno stanje davaoca izdržavanja).
Kada postoje promenjene okolnosti, sud može da ponovo uredi ugovorne odnose, može pravo primaoca preinačiti u doživotnu rentu ili može da raskine ugovor.
Otkazan zbog neispunjenja ili neučinjenog ispunjenja obaveze.
Otkazan zbog neispunjenja ili neučinjenog ispunjenja obaveze.
Raskinut zbog poremećenih odnosa između ugovarača.
Raskinut zbog smrti davaoca izdržavanja pre primaoca
Prekinut zbog smrti davaoca izdržavanja pre primaoca – obaveze davaoca prelaze na pripadnike prvog naslednog reda, koji su u konkretnom slučaju pozvani na nasleđe davaoca izdržavanja, ako oni na to pristanu – ako ne, ugovor se raskida. Ako pozvani naslednici ne mogu da nastave izvršenje ugovornih obaveza imaju pravo na naknadu za učinjene dotadašnje prestacije, a ako neće da nastave izvršenje ugovora, ovo pravo nemaju.
Na zahtev zakonskih naslednika primaoca izdržavanja, sud može poništiti ovaj ugovor ako zbog bolesti ili starosti primaoca izdržavanja ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za davaoca izdržavanja (nije bilo aleatornosti na strani davaoca). Subjektivni rok je 1 godina (ne može početi da teče pre smrti primaoca izdržavanja) a objektivni 3 godine (počinje da teče od smrti primaoca izdržavanja).
ZAKLJUČAK
Kada se ugovor o doživotnom izdržavanju zaključi sa nepravilno postavljenom ili nedostajućom formom, isti može biti proglašen ništavim pred nadležnim sudom.
Ukoliko je davalac izdržavanja nesposoban da ispuni svoje obaveze prema ugovoru, primaocu izdržavanja pripada pravo na pravičnu naknadu ili mogućnost pokretanja sudskih postupaka za raskid ugovora.
Jedan od ključnih elemenata ugovora o doživotnom izdržavanju je stroga forma, koja zahteva da se ugovor zaključi pismeno i overi kod javnog beležnika, čime se osigurava pravna valjanost i jasnost odnosa između ugovornih strana.
Ključne reči: ugovor o dozivotnom izdrzavanju, ugovor